Filtr wody Cleansui Gruzzini – test

Filtr wody Cleansui Gruzzini – test

Podobne artykuły

  • Brak podobnych artykułów.

Woda to główny składnik naszego organizmu i musimy codziennie uzupełniać jej niedobory. Nie w każdym domu mamy jednak wodę z kranu zdatną do picia. O ile spełnia ona normy, o tyle może nie być najlepsza w smaku, a herbatę z niej przygotowaną po prostu wylejemy. Dlatego też wiele gospodarstw domowych filtruje wodę przy pomocy filtrów wody.

Jest wiele różnych filtrów, a producenci cały czas przygotowują nowe produkty. Do naszego kraju dotarł dzbanek zaprojektowany we Włoszech wyposażony w system filtracyjny z Japonii. Jak się sprawdza ? Zapraszam do recenzji.

Główne cechy

Zaprojektowane przez włoską firmę Guzzini
Usuwa 99,99% bakterii z wody kranowej
Zmniejsza osad wapienny
Wąska obudowa mieszcząca się w drzwiach do lodówki
Szczelna pokrywka pozwalająca nalewać wodę podczas filtrowania
Wskaźnik LED
Pojemność: 1,2 litra wody filtrowanej; 1,9 litra ogółem
Rozmiar (mm; sz. x wys. x dł.): 265 x 105 x 260
Waga (po napełnieniu wodą): 950g (2,280g)
Wstępny przepływ wody: 0,1 l/min

Cleansui_2

Opis

Filtr wody Cleansui Gruzzini zapakowany jest w tekturowe pudełko. Wewnątrz znajduje się dzbanek, pokrywka, lejek, dwa filtry, instrukcja obsługi. Dostępne są trzy kolory dzbanka: niebieski, zielony oraz czerwony. Do testów otrzymaliśmy ten ostatni.

Cleansui_7

Dzbanek prezentuje się bardzo stylowo, od razu wyróżnia się na tle nudnej konkurencji. Żywe kolory i delikatne zaokrąglenia sprawiają, że jest wyjątkowy. Materiały są wysokiej jakości, a poszczególne elementy są dobrze spasowane.

Producent informuje, że przygotowany przez Guzzini projekt jest dopasowany do serii nakryć stołowych Aqua słynnych z falistych linii i jasnych kolorów.

Cleansui_4

Filtry z membraną kapilarną wykorzystują wyjątkową technologię mikrofiltracji Cleansui, która usuwa z wody cząsteczki większe niż 0,1 mikrona — bakterie E. coli i typu coli, cryptosporidium, glony i rdzę.

Cleansui_3

Dodatkowy filtr wymienny z żywicą jonowymienną i aktywnym węglem usuwa z wody kamień, ołów, miedź i chlor. Redukcja kamienia poprawia smak żywności i napojów (kawy i herbaty) i zwiększa żywotność urządzeń domowych (czajników i ekspresów do kawy).

Filtr z membraną kapilarną należy zmienić po 12 miesiącach użytkowania (tj. po przefiltrowaniu 1200 l wody, przy założeniu filtrowania 3 l wody dziennie). Filtr wymienny należy zmienić przynajmniej raz na miesiąc (tj. po przefiltrowaniu 100 l wody, przy założeniu filtrowania 3 l wody dziennie).

Filtr z membraną kapilarną można usuwać razem z frakcją suchą. Filtr wymienny należy wyrzucać razem z odpadami zmieszanymi.

Cleansui_6

Pokrywka dzbanka wyposażona jest w miernik informujący nas o poziomie zużycia filtra. Miernik ma 4 diody, na początku świecą wszystkie, po tygodniu gaśnie jedna, po następnym kolejna, po miesiącu żadna nie świeci i jest to znak, że należy zmienić filtr na nowy.

Cleansui_8Wrażenia z testów

Złożenie zestawu nie sprawia trudności. We wszystkim pomoże nam instrukcja obsługi.

Cleansui_9

Do dzbanka wkładamy kolorowy lejek, następnie montujemy w nim okrągły filtr z membraną kapilarną.

Cleansui_11

Następnie należy zamontować filtr wymienny z żywicą jonowymienną i aktywnym węglem, jednak tutaj przed założeniem należy umyć filtr pod kranem i przelewać przez niego wodę dopóki nie usuniemy ze środka powietrza. Następnie montujemy go poziomo w lejku. Nalewamy wody do wysokości 2/3 dzbanka i pozostawiamy tak na 20 minut.

Następnie wylewamy wodę, nalewamy wody do lejka do wysokości napisu Cleansui i czekamy aż zostanie przefiltrowana, czynność tą powtarzamy, a przefiltrowaną wodę wylewamy.

Cleansui_12

Dopiero kolejna filtracja jest już bezpieczna i możemy spożywać tak przefiltrowaną wodę. Teraz powinniśmy włączyć miernik zużycia filtra znajdujący się na pokrywce. Robimy to przytrzymując przycisk od 2 do 5 sekund, powinien zamrugać a następnie powinny zaświecić się 4 diody. żeby sprawdzić stan zużycia należy krótko nacisnąć przycisk. Jeśli wymieniamy filtr i chcemy zresetować miernik należy postąpić tak jak przy pierwszym uruchomieniu, czyli tzymamy go od 2 do 5 sekund.

Filtrowanie zalanego do pełna lejka trwa około cztery i pół minuty, po tym czasie uzyskujemy około 770 ml przefiltrowanej wody.

Żeby wypełnić dzbanek do pojemności deklarowanej przez producenta musimy zalać lejek dwa razy, otrzymamy wtedy około 1200 ml przefiltrowanej wody. Jest to zbliżona ilość do filtru Brity, którą użytkuję w domu.

Cleansui_14

Wylewanie wody z dzbanka odbywa się za pomocą uchylanego dzióbka pokrywki – nic nadzwyczajnego, jednak lejek został tutaj dobrze zabezpieczony tak żeby woda, która nie została jeszcze przefiltrowana nie wylała nam się razem z wodą już przefiltrowaną. Uchwyt jest ładnie wyprofilowany i wygodny. Niestety produkt ma wadę, podczas wylewania wody z dzbanka musimy drugą ręką trzymać pokrywkę, w przeciwnym wypadku woda wypchnie lejek i wypadnie on razem z pokrywką. W mojej Bricie zostało to zabezpieczone pokrywką, która kończy się pod kciukiem trzymającej dzbanek dłoni i wypadnięcie pokrywki zabezpieczamy własnym palcem. W Cleansui Gruzzini projektanci skupili się w tym przypadku na wyglądzie a nie na użyteczności.

A jak smakuje woda z Cleansui Gruzzini? Porównałem wodę prosto z kranu, wodę z Cleansui i wodę z Brity. Kranówka była niespożywalna na surowo, czuć było nieprzyjemny smak – po prostu kranówa. Woda z Brity pozbyła się nieprzyjemnego smaku i smakowała normalnie. Najlepiej wypadła woda z Cleansui Gruzzini, wyeliminowała nieprzyjemny smak, była czysta i bardzo delikatna w smaku.

Odczucia nie zmieniają się po przegotowaniu wody, Cleansui wygrywa.

Zauważyłem także, że woda nie mętnieje i nic nie osadza się w dzbanku przy dłuższym korzystaniu. Także w czajniku gotującym przefiltrowaną wodę nie zauważyłem żadnych osadów.

Producent jako zaletę produktu podaje to, że jego smukła sylwetka pozwala na umieszczanie go na drzwiach lodówki. Sprawdziłem, w przeciętnej lodówce jaką posiadam (Indesit 60×197) faktycznie mieści się, ale … „normalnych” rozmiarów Brita też się mieści.

Na koniec ważna sprawa, Cleansui jest jak na razie nowością w naszym kraju i jest trudno dostępny. O ile sam dzbanek udało mi się znaleźć w sklepach internetowych, o tyle nie znalazłem filtrów. Pozostaje zwrócić się z pytaniem o filtry na oficjalnej stronie produktu, lub czekać, aż zdobędzie on na tyle dużą popularność, żeby zainteresować dystrybutorów sprowadzeniem filtrów. O zamiennikach możemy na razie zapomnieć.

Cleansui_5

Podsumowanie

Cleansui Gruzzini wprowadza świeżość, japońską jakość i włoski styl w świat filtrów wody. Niewątpliwe zalety to jakość przefiltrowanej wody i wygląd. Wady to nie do końca dopracowana pokrywka i trudna dostępność filtrów. Mimo wad polecam Cleansui Gruzzini, bo woda z niego smakuje wyśmienicie i mam nadzieję, że produkt zdobędzie większą popularność na naszym rynku.

Cena
Około 197 zł

Nasza ocena

ocena9

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył

cleansui_logo